Erişkin Yoğun Bakım Hasta Ziyaret Kuralları;

Yoğun Bakım Hasta ziyaret kurallarının amacı; hasta ziyaretleri ve ziyaretçi sıklığı, sayısını kontrol etmek ve hastaları dış kaynaklı enfeksiyonlardan korumaktır.

1) Yoğun bakım ünitesinde hastaları enfeksiyonlardan koruyabilmek için, gün içinde 1.derece yakını sadece bir kişinin hastayı sınırlı bir sürede ziyaret etmesine izin verilir.
2) Yoğun Bakım ziyaret saatleri her gün 12:00 – 13:00 saatleri arasında yapılabilir.
3) Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi, Yoğun Bakım birim sorumlu hemşiresi acil durumlarda ve yoğun bakım şartlarına göre ziyaret saatini değiştirebilir, durdurabilir ya da tamamen iptal edebilir.
4 ) Yoğun bakıma girmeden önce koruyucu önlük giyiniz. İhtiyaç halinde diğer koruyucu ekipmanlar, görevli hemşire tarafından temin edilecektir.
5) Ziyaret öncesi yoğun bakım girişinde bulunan el antiseptiğini kullanınız. 
6) Hasta yoğun bakımda hemşire gözetiminde 20 dakika ziyaret edilmelidir, ancak acil durumlarda yoğun bakımdaki ziyaret daha erken kesilebilir.
7) Hasta sahipleri hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım hemşiresinden, tıbbi durumu ile ilgili bilgileri hastanın doktorundan almalıdır.
8) Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşulmamalı, hasta yataklarına oturulmamalı, fotoğraf çekilmemeli, kamera kullanılmamalıdır.
9) Bazı hastalar için ayrım (izolasyon) kuralları vardır. Eğer bu sizin hastanız için de geçerli ise sorumlu hemşire size bilgi verecektir.
10) Yoğun Bakım ünitesine hiçbir şekilde dışarıdan yiyecek ve içecek alınmaz.
11) Doktoru tarafından, ziyaret edilmesi sakıncalı bulunan hastalarımızın yanına ziyaretçi alınmamaktadır.
       • 15 yaş altındaki çocuklar,
       • Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikâyetleri olanlar,
       • Bilinen bir enfeksiyon hastalığı olanlar,
       • Herhangi bir kronik hastalığı olanlar. 
       • Enfeksiyon olmaya yatkın olan kişilerin (bağışıklık sistemi zayıf) hasta ziyareti için başvurmaları kendi sağlıkları açısından sakıncalı olabileceğinden ziyarette bulunmaması önerilmektedir. 
12) Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkamanız veya el antiseptiği kullanarak ellerinizi dezenfekte etmeniz, kendi sağlığınız için önemlidir.
13) Yoğun bakıma ulaşabileceğiniz tüm telefon numaralarını, telefonla görüşme ve ziyaret saatlerini ilgili yoğun bakım sekreterliklerinden/danışma memurundan/hemşirenizden alabilirsiniz.

Unutmayınız hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim için de önemlidir.
Hastanızın sağlığı ve iyiliğini düşünerek Yoğun Bakım Ünitesi ziyaret kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta Ziyaret Kuralları;

Yenidoğan Yoğun Bakım Hasta ziyaret kurallarının amacı; hasta ziyaretleri ve ziyaretçi sıklığı sayısını kontrol etmek ve hastaları dış kaynaklı enfeksiyonlardan korumaktır.

1) Bebeklerinizin kritik özel durumlarından dolayı; yoğun bakım doktoru/hemşirenizin izniyle belirli günler dışında sadece bebeğin annesi ve babasının, hastayı ziyaret etmesine izin verilmekte ve çocuk ziyaretçi alınmamaktadır. ziyaret saatlerimiz ise sadece pazartesi ve Perşembe günleri 11.00 – 13:00  saatleri arasında izin verilmektedir. Hafta sonu ziyaretçi alınmamaktadır.
2) Hastane zemin katında bulunan danışma memurlarına hangi hastaya
ziyarete geldiğinizi söyleyiniz. Danışma memuru ilgili yoğun bakımı arayıp hastanızın doktoru/hemşiresini bilgilendirip izin alıp sizi yoğun bakıma yönlendirecektir. Ziyarete girerken servis hemşirelerinin direktifleri doğrultusunda temiz ziyaretçi önlüğünü giyiniz.
3) Yoğun bakımın içine girdiğinizde ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız ve kurulayınız. Bebeğinize dokunmadan önce kuvözün yanında bulunan el antiseptiğini uygulayınız.
4) Hemşireniz tarafından bebeğinizi beslemeniz uygun görülmesi durumunda yoğun bakımda hemşirenizin gözetiminde bebeğinizin beslenme sürecine katılabilirsiniz. Ancak acil durumlarda yoğun bakımdan daha erken çıkmanız gerekebilir.
5) Bebeğinizin genel durumuna uygun olarak hemşirenin gözetiminde temas edebilirsiniz.
6) Yoğun bakıma ulaşabileceğiniz tüm telefon numaralarını, telefonla görüşme ve ziyaret saatlerini ilgili yoğun bakım sekreterliklerinden/danışma memurundan/hemşirenizden alabilirsiniz.
7) Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım sorumlu hemşire/hastanın hemşiresinden, tıbbi durumu ile ilgili bilgileri ise; hastanın doktorundan alabilirsiniz.
8) Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmayınız, telefonla hastanızın ve yoğun bakımın görüntülerini almayınız.
9) Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkayınız ve/veya el antiseptiği kullanarak temizleyiniz.
10) Emzirme Saatleri: 07:00 10:00 13:00 16:00 18:00 21:00 24:00 03:00 06:00 arası belirlenmiş olup, tedavi bakım saatleri olduğundan Yenidoğan Yoğun Bakıma anne kabul edilmemektedir.

Unutmayınız hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim için de önemlidir.
Hastanızın sağlığı ve iyiliğini düşünerek Yoğun Bakım Ünitesi ziyaret kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.