Hasta Refakatçi Kuralları;

1‐   Refakatçi gereksinimine hastanın doktoru tarafından karar verilmektedir.

2‐ Refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır. Birden fazla refakatçinin bulunması gereksiz yere kalabalık oluşturacağı ve hastanenin işleyişini engelleyebileceği için bir refakatçi yeterli bulunmuştur.

3 Refakatçiler adlarına düzenlenmişrefakat kimlik kartlarınısürekli takılıtutmakmecburiyetindedirler.

4 Refakatçiler hastane kurallarına uymalıdırlar. İhlali halinde, ilgili kişinin refakat durumu kabul edilmeyecektir.

5 Refakatçilere yatak verilme mecburiyeti yoktur. Refakatçilerin istirahat edebilmeleri için hasta odalarında bulunan refakatçi koltuklarını kullanabilirler.

6 Refakatçiler (hekim ve hemşire direktifleri dışında) hastaya yönelik herhangi bir uygulama yapmamalıdır.

7 Refakatçiler hastaneye ait eşya malzemeleri düzenli ve temiz tutmalıdır. Hastane malına zarar veren refakatçi, zararı karşılamak mecburiyetindedir.

8 Refakatçiler ilgili hekim ya da hemşire istemi dışında, hastaların hastane dışına çıkarmayacak veya yatağını değiştirmeyecektir.

9   Refakatçiler hastanede tütün ve alkollü madde kullanamazlar.

10 Refakatçiler hastaya yiyecek‐içecek getirmemeli, hekim ya da hemşireye danışmadanhastaya hiçbir yiyecek içecek vermemelidir.

11 Refakatçiler hasta odaları ve koridorlarda yüksek sesle konuşmamalı, çalışanları ve diğer hastaları rahatsız etmemelidir.

12 Süresi biten refakatçi kimlik kartları yenilenmelidir.

13 0‐18 yaş altı hastaların refakatçilerinden ücret talep edilmeyecektir.

14 Refakatçi ücreti ilgili doktor hastanın epikrizine hastanın refakatçisi tıbben zorunlu kaldığıgerekçesi bildirildiği takdir de kuruma fatura edilir.

15 Refakatçiler hastaları ile ilgili herhangi bir sorun olduğu zaman hemşireye haber vermelidirler.

16 Refakatçilerin; sık sık refakatçi değişikliğine gitmemeleri, değişikliğin zorunlu olması halinde durumu klinik sorumlu hemşiresine bildirmeleri gerekmektedir.

17 Sizlere huzurlu bir ortam sağlanması için, hasta ve yakınlarının; hasta odası ve servis koridorlarında yüksek sesle konuşmaması, gürültü yapmaması şarttır. Ayrıca odalarınızda bulunan televizyonların başkalarını rahatsız etmeyecek şekilde kullanılması; doktor vizite saatlerinde ve saat 22.00 den sonra kapatılması gerekir.

ÇOCUK HASTALARIMIZIN KARDEŞ VE ARKADAŞ ZİYARETÇİLERİ

1-Uzun yatan çocuk hastalarımızın, enfeksiyon riski oluşturmayacak şekilde kontrollü ve hekiminin onayı ile kardeş ve arkadaşları tarafından süreli ziyaretine izin verilir.

NOT: Tüm bu kurallar hastalarımıza daha iyi bir hizmet verebilmek ve hastalarımızı rahat ettirebilmek içindir. Gerekli hassasiyeti gösterdiğiniz için; TEŞEKKÜR EDERİZ.